Czym jest instalacja fotowoltaiczna?
Jest to system, który zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. Możesz ją wykorzystać do ogrzewania i zasilania urządzeń. Wydajność instalacji jest w stanie w całości wypełnić zapotrzebowanie na ogrzewanie Twojego domu. Nadwyżkę możesz spożytkować na zasilenie urządzeń elektrycznych w domu (lodówka, pralka, tv, oświetlenie, itp.).
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja składa się z : paneli, falownika, konstrukcji montażowej, zabezpieczeń i okablowania.
Jak działa?
Instalacja złożona jest z ogniw fotowoltaicznych, które tworzą moduły. Z nich zaś złożony jest panel fotowoltaiczny, zamieniający energię słoneczną w elektryczną. Ogniwa zbudowane są z krzemu, na które pada jednostka światła (foton). Krzem ją pochłania i wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. Ten ruch to przepływ prądu elektrycznego, który dzięki falownikowi zamienia się prąd przemienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdkach.
Czy instalacja wymaga obsługi?
Prawidłowo zainstalowany system nie wymaga obsługi. Nie musisz wciskać nawet guzika, by energia zaczęła spływać do Twojego domu.
Czy praca instalacji fotowoltaicznej powoduje hałas?
Instalacja pracuje bezszelestnie. Falownik wytwarza dźwięk o natężeniu mniejszym niż 20dB, co oznacza, że jest nieco cichszy od szeptu.
Jaki jest okres gwarancji na instalację fotowoltaiczną?
Panele są objęte gwarancją wydajności na 25 lat. Na falowniki otrzymasz 10-letnią gwarancję.
Co gdy zabraknie prądu?
Jednym z elementów procesu zakupowego jest podpisanie umowy z lokalnym dostawcą energii. Dzięki temu, w przypadku braku prądu lub zużyciu wyprodukowanej energii, masz możliwość zakupienia energii od dostawcy. W momencie braku prądu w sieci, np. z powodu awarii, instalacja fotowoltaiczna zostanie automatycznie wyłączona ze względu na bezpieczeństwo pracowników sieci.
Co dzieje się z nadwyżką energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną?
Jeżeli Twoja instalacja wyprodukuje za dużo energii, wtedy trafi ona do operatora, który ją przechowa. Będziesz mógł odebrać w każdej chwili. Np. w okresie letnim instalacja wyprodukuje sporą ilość prądu, którą będziesz mógł odebrać zimą, kiedy pompa ciepła będzie ogrzewać twój dom, dlatego rozliczenia z operatorem są roczne.
Czy w Polsce istnieją odpowiednie warunki (nasłonecznienia) do inwestowania w instalację fotowoltaiczną?
Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m 2, co daje nam 1600 godzin słońca. Niskie temperatury i natężenie promieniowania, które występują w Polsce zimą, nie oznaczają, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować energii w tym czasie.
Jak mogę wykorzystać energię, która jest produkowana, gdy nie ma mnie w domu?
Produkcja energii odbywa się, kiedy większości ludzi nie ma w domu i nie może z niej korzystać. Dlatego wprowadzono przepisy określające współpracę między domowymi producentami energii, a dystrybutorami energii. Dzięki nim możliwe jest przekazywanie wyprodukowanej energii do dystrybutora (PGE, ENEA, ENERGA, Tauron, INNOGY) i odbieranie jej później. W zamian za magazynowanie energii, dystrybutor pobiera 20%, co oznacza, że otrzymasz 80% energii wyprodukowanej przez Twoją instalację fotowoltaiczną.
Czy instalacja fotowoltaiczna działa w zimie/w pochmurne dni?
Energia produkowana jest także w zimę i pochmurne dni. Pochmurne dni mogą powodować spadki w produkcji energii ze względu na słabsze przenikanie słońca przez chmury.
Czy kąt nachylenia dachu ma znaczenie?
Najkorzystniejszy kąt nachylenia dachu to 34-36°, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby instalacja fotowoltaiczna została zamontowana pod innym kątem. W obu naszych projektach (dom parterowy i dom piętrowy) spełniamy ten warunek.
Czy dach musi być skierowany w konkretnym kierunku?
Ze względu na geograficzne położenie Polski, najlepszym kierunkiem dla montażu instalacji fotowoltaicznej jest południe. Instalacje skierowane na zachód i wschód mogą generować mniej energii. Instalacje na naszym osiedlu są montowane dokładnie w kierunku południowym!
Aplikacja
Wraz z instalacją fotowoltaiczną otrzymasz dostęp do aplikacji, w której będziesz mógł na bieżąco obserwować poziom produkcji prądu. Będziesz precyzyjnie mógł określić, o której godzinie czy w jakich dniach twoja instalacja jest najbardziej wydajna.